Daržovės ir vaisiai – svarbi žmogaus mitybos raciono dalis

Daržovės ir vaisiai yra svarbi žmogaus mitybos raciono dalis. Šios gamtos gėrybės yra puikus vitaminų, mineralinių medžiagų, maistinių skaidulų šaltinis. Kiekviena daržovė yra savita, skiriasi ir jos maistinė vertė. Kad žmogaus organizmas gautų įvairių vitaminų, mineralinių ir kitų vertingų medžiagų, būtina vartoti įvairias daržoves.
Štai bulvėse yra daug angliavandenių, ypač krakmolo. Bulvėse yra daug kalio, kuris dalyvauja organizmo skysčių apykaitoje, fermentiniuose procesuose ir kt. Daržovėje taip pat yra antioksidantų, kurie saugo žmogaus organizmą nuo ligų.


Iš kitų daržovių morkos išsiskiria vitamino A gausa. Vitaminas A užtikrina ne tik gerą regėjimą, bet ir sveiką odą, augimą. Jis didina organizmo atsparumą ligoms. Natris yra būtinas žmogui – dalyvauja organizmo apykaitos procesuose. Jodas yra svarbus skydliaukės veiklai. Cukrūs šioms daržovėms suteikia puikų skonį.

Gūžiniai kopūstai yra puikus vitamino C šaltinis. Vitaminas C pasižymi antioksidacinėmis savybėmis, padeda išvengti įvairių ligų. Šioje daržovėje yra vitamino U, kuris skatina opų gijimą, stiprina žmogaus imuninę sistemą.

Lyginant su kitomis daržovėmis, burokėliuose yra daug natrio. Kaip ir morkos, burokėliai yra puikus cukrų šaltinis.

Agurkai – vandeninga daržovė. Agurkuose esantis silicis turi teigiamą poveikį jungiamajam audiniui (raumenims, sausgyslėms, raiščiams, kremzlėms, kaulams).

Pomidorai turtingi vitaminais. Pomidoruose yra nemažai kalio, kuris reikalingas nervų ir raumenų ląstelių veiklai. Iš kitų daržovių pomidorai išsiskiria likopeno gausa. Ši medžiaga pomidorams suteikia ryškiai raudoną spalvą. Nustatyta, kad likopeno yra daugiau termiškai apdorotuose ir perdirbtuose pomidoruose nei žaliuose. Jis pasižymi priešvėžinėmis savybėmis, mažina širdies – kraujagyslių ligų riziką.

Augdami ridikėliai sukaupia vertingų mikroelementų ir vitaminų. Ridikėlių ryšelyje vitamino C yra ne mažiau nei citrinoje.

Svogūnai ir česnakai išsiskiria gydomosiomis savybėmis. Dėl šių savybių daržovės yra labai vertinamos, todėl dažnas iš mūsų peršalęs griebiasi pirmo pasirinkimo „vaisto“ – česnako. Be to, česnakai yra puikus kalio ir seleno šaltinis.
Lyginant su kitomis produktų grupėmis, daržovės yra turtingos skaidulinėmis medžiagomis. Šios medžiagos mažina diabeto, širdies ligų, žarnyno ligų, vidurių užkietėjimo riziką.

Verta žinoti, kad…

 

  • Bulvės odelė, pomidorų lapai ir stiebas yra nuodingi dėl juose esančių glikoalkaloidų. Dideli šių medžiagų kiekiai randami po bulvių odele, todėl prieš vartojimą ją nulupame;
    • kuo morkų spalva intensyvesnė, tuo šiose daržovėse daugiau beta karoteno. Beta karotenas žmogaus organizme virsta vitaminu A;
    • išoriniuose kopūsto lapuose yra dvigubai daugiau vitaminų nei vidiniuose;
    • burokėliams spalvą suteikia dažai betaninas ir vulgaksantinas. Dėl šių savybių burokėlių raudonasis, betaninas kaip maisto dažiklis (E 162) naudojamas maisto pramonėje;
    • sieros junginiai svogūnams ir česnakams suteikia būdingą kvapą ir skonį. Pjaustant svogūną šie junginiai patenka į akių gleivinę ir sukelia ašarojimą;
    • jei į rankas įsigėrė svogūnų ar česnakų kvapas, jį pašalinti padės druska arba citrinų sultys.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *