Kelionių autostopu ypatumai

Dabar norintys keliauti yra išlepinti įvairiais pasiūlymais: gali skristi lėktuvu, vykti autobusu, plaukti laivu ir t.t. Tačiau kartais norisi iš arčiau pažinti svetimas kultūras, artimiau pabendrauti su vietiniais žmonėmis, be to,  išbandyti save. Tokias galimybes suteikia keliavimas autostopu. Jei kilo tokia mintis, keli patarimai pradedantiesiems, kuriais dalijasi patyrę autostopininkai.

Labai svarbu – vieta, kur stabdysite pakeleivingą automobilį

Keliaujant autostopu jūsų sėkmė ir judėjimo greitis priklauso nuo pasirinktos vietos, kurioje stabdysite automobilius. Renkantis poziciją pirmiausiai reiktų galvoti apie vairuotoją. Tad vieta turi būti tokia, kad jus gerai matytų, kad būtų patogu, saugu ir galima sustoti. Todėl balsuoti nepatartina įkalnėje, ant posūkio ar po tiltu. O geromis pozicijomis laikomos plačios šalikelės, kelio praplatėjimai, autobusų stotelės. Vairuotojui saugu sustoti, kai jis jus gerai mato, kai netoliese nėra krūmų ar griovio, iš kurio gali kas nors iššokti, kai vienoje vietoje stovi nedaug žmonių. Patogu sustoti, kai yra pakankamai vietos stabdymo keliui ir iš paskos greitai nevažiuoja kiti automobiliai.

Balsuoti reikia mokėti

Automobilių stabdymui autostopininkai naudoja tris pagrindinius gestus, kurie turi daugybę atmainų bei kombinacijų. Labiausiai Lietuvoje paplitęs gestas yra ištiesta ranka ir atviras delnas. Vakarų šalyse dažniausiai balsuojama sugniaužus kumštį ir ištiesus nykštį. Trečiasis gestas labiau paplitęs Rusijoje – tai per alkūnę sulenkta ranka, pirštai ištiesti į viršų.

Balsavimas nėra tas pats, kas tik stovėjimas visą laiką ištiesus ranką. Stabdant automobilius reiktų stengtis gestais ir akimis užmegzti kontaktą su vairuotoju. Iš važiuojančio mašinų srauto geriausia išsirinkti vieną automobilį ir stabdyti.

Patartina žiūrėti vairuotojui į akis ir stabdyti ištiesta ranka ir pirštais. Po poros sekundžių gestu galite mostelėti kryptimi, į kur jūs važiuojate. Įprastai vairuotojai parodo atsakomuosius gestus, kad suka į dešinę arba kairę, važiuoja netoli, nėra vietos ir panašius, kuriuos pamatę žinosite, kad metodas veikia, tik reikia palaukti jums tinkamo automobilio.

Keliaujant dviese balsuoja vienas, o antrasis turėtų stovėti šalia ir padėti. Tai yra stebėti kitų vairuotojų veiksmus, automobilių numerius, žiūrėti, ar nesustojo pravažiavusi mašina. Kelyje esant dideliam greičiui, balsuoja abu stovėdami vienas nuo kito apie 50 m atstumu.

Vakaruose dauguma autostopininkų naudoja lenteles su miestų, į kuriuos jie važiuoja, užrašais. Tai ypač populiaru šalyse, kuriose daugiausia keliaujama autostradomis. Autostopininkai jose dažniausiai stovi prie išvažiavimų iš degalinių ir sustojimo aikštelių. Labai sėkmingai lentelių metodą galima pritaikyti keliaujant iki valsybių sienų. Kadangi automobilių srautas prie šalių sienų būna mažas, nusigauti iki jų lengviau naudojant lenteles.

Autostopas mieste

Kartais atsitinka, kad nespėjate į paskutinį autobusą ar troleibusą ir jei nėra pinigų taksi, naktį tenka eiti pėščiomis namo. Tokiais atvejais autostopininkai pasinaudoja citystop‘u, kuris gali būti paskutinis išsigelbėjimas.

Vienas svarbiausių sėkmės faktorių judant autostopu mieste yra vieta, kurioje stovėsite stabdydami. Geriausia pozicija yra už didelės sankryžos. Naktį vieta turėtų būti gerai apšviesta. Bet kuriuo atveju visada svarbu suvokti, kaip iš vairuotojo pusės atrodo jūsų pasirinkta balsavimo vieta. Jam turi būti patogu ir saugu sustoti. Tad nestovėkite tunelyje, už staigaus posūkio ar prieš perėją. Eismas vietoje, kur stabdote, neturi būti intensyvus, nes susikoncentravęs į jį vairuotojas jūsų tiesiog nepastebės.

Reikia būti atsargiems

Tokiose kelionėse tyko ir pavojai. Galima nukentėti net neįsėdus į automobilį, mat dideliu greičiu važiuojančios transporto priemonės gali ar nepastebėti, ar nespėti tinkamai sustoti prie šalikelėje stovinčių keliautojų autostopu. Kartais gali pasitaikyti ir nuo narkotikų ar alkoholio apsvaigusių padėti pasisiūliusių vairuotojų, kurių prasta koordinacija gali išryškėti tik vėliau. Tad būtina įsitikinti pavežti sustojusio vairuotojo būkle ir, rekomenduotina, keliauti poromis, ypač merginoms, nes yra pasitaikę, kai keliautoja buvo užpulta.

One thought on “Kelionių autostopu ypatumai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *