Keliaudami į Italiją  aplankykite ir San Mariną

San Marino Respublika – nedidelė (61 km² ploto) valstybė Europos pietuose, apsupta Italijos. San Marinas yra mažiausiai gyventojų (33 285) turinti valstybė Europos Taryboje. Europoje mažesnės tik Monakas ir Vatikanas, pagal gyventojų skaičių mažiau tik Vatikane.

Pati seniausia konstitucinė respublika pasaulyje 

San Marinas skelbiasi esanti pati seniausia konstitucinė respublika pasaulyje – krikščionis akmenskaldys Šv. Marinas jį įkūrė 301 mūsų eros metais. Viduramžiais Italija buvo susiskaldžiusi į stiprius miestus – valstybes – kaip Venecija, Florencija. Šios valstybėlės pamažu įsiliejo į didesnes teritorijas, bet San Marinas išlaikė savarankiškumą. San Marino konstitucija parengta 1600 m. yra pati seniausia pasaulyje dar galiojanti konstitucija.

Daugiapartinė demokratija

San Marine valstybės vadovai yra du kapitonai-regentai, skiriami Didžiosios Generalinės Tarybos. Kapitonai-regentai yra renkami 6 mėnesių laikotarpiui nuo balandžio 1 d. iki spalio 1 d. ir paskui nuo spalio 1 d. iki balandžio 1 dienos. Jie vykdo valstybės valdymo funkcijas ir turi vykdomąją valdžią. Didžioji Generalinė Taryba yra San Marino respublikos parlamentas, kuriame yra 60 deputatų, renkamų visuotiniu balsavimu pagal proporcinę balsų sistemą ir kadencija tęsiasi 5 metus. Arengo – arba kitaip šeimų vyresniųjų asamblėja, senais laikais buvo laikomas aukščiausiu valdymo organu, bet ir šiais laikais jis išsaugojo teisę modifikuoti Respublikos Statutus bei teisę reikšti ir teikti peticijas, kurios ir šiais laikais yra naudojamos – kapitonai-regentai gauna daug gyventojų prašymų ir pageidavimų pirmąjį sekmadienį po balandžio 1 d. ir spalio 1 d., kuriuos turi peržvelgti ir nutarti per 6 mėnesius.

San Marine neapmokestinta daugybės prekių

Nors San Marine kasmet apsilanko apie tris milijonus turistų, dažniausiai čia – ramu ir palaiminga. Vietinių gyventojų – tik 33 tūkst. ir dauguma jų gyvena Titano kalno papėdėje. Aukštai, prie Titano kalno viršūnės, kur yra sostinė San Marinas, gyvena tik 4 tūkst. žmonių. Jauku, ramu, ir aplinka alsuojanti senove.

San Marine neapmokestinta daugybės prekių, todėl čia galima sustoti ir praleisti laiką parduotuvėse, prekybos centruose ir butik stiliaus krautuvėlėse.

Šalyje daug itališkų patiekalų, bet san mariniečiai didžiuojasi ir savo ypatingais kulinariniais šedevrais. Būtinai kelionės San Marine metu užsisakykite triušienos troškinio. Sakoma, kad geriau nei San Marine nebus. Taip pat rekomenduotina pabandyti „piadinos“ – suktinuko su sūriu, džiovinta mėsa ir daržovėmis.

Daug muziejų, vilioja pašto ženklai

Mažoje šalyje yra daug muziejų. Unikalios meno galerijos su geriausiais italų ir san mariniečių paveikslais, iki nacionalinio San Marino muziejaus, nuo Ferrari ir transporto muziejaus iki „keistų objektų“ muziejaus, San Marine tikrai ras ką veikti meno mylėtojai.

San Marinas traukia viso pasaulio pašto ženklų kolekcionierius, kadangi šalis leidžia savo unikalius ir mažai kur gaunamus pašto ženklus. Kiekvienas filatelistas čia papildys savo unikalias kolekcijas autentiškais san marinietiškais pašto ženklais. Beje, nors San Marinas nepriklauso Europos Sąjungai, čia naudojamas euras. Euro monetos kaldinamos ir San Marine bei žymimos vietine heraldika.

Sostinė – San Marino miestas, netoli nuo Riminio

Valstybės sostinė – San Marino miestas. Jis Išsidėstęs Apeninų pusiasalyje, netoli Adrijos jūros, ant Titano kalvos. Lankytinos vietos –  vyriausybės rūmai (Palazzo dei Capitani), rotušė (Palazzo Pubblico), trys sargybos bokštai (Guaita, Cesta, Montale). Dukart per metus – kovą ir spalį – mieste vyksta kariniai paradai šalies vadovų (regentų) išrinkimo proga.

Guaita tvirtovės papėdėje yra Borgo Madžorės miestukas, kurį su sostine jungia 1,5 km ilgio funikulierius. Mieste yra kapucinų bažnyčia, šv. Pranciškaus katedra (San Marino vyskupijos bažnyčia), kongreso rūmai ir įdomybių muziejus.

Geležinkelis buvo pastatytas dar prieš Antrajį pasaulinį karą, B. Musolinio laikais (ruožas Riminis-San Marinas). Išlikę ir seni geležinkelio stotelių pastatai.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *