Kaip kepti kruasanus, kad tirptų burnoje

Aiškinti, kas yra kruasanas, šiais laikais tikriausiai nereikia – šis skanėstas netgi įtrauktas į Prancūzijos saugomo geografinio statuso produktų sąrašą.

Iškepdami kruasanus pažymėjo pergalę

Kruasanų istorija skamba tarsi kupina nuotykių pasaka. Ji prasideda 1683 m., kai Osmanų imperija bandė užimti Austrijos sostinę Vieną. Patekti į Vieną turkai bandė net kelis kartus, tačiau jiems vis nesisekė, todėl užkariautojai nusprendė miestą pasiekti išsikasę požeminį tunelį. Tačiau Vienos kepėjai, dirbę rūsio sandėliuose, išgirdo triukšmą ir perspėjo vietos kariuomenę. Už miesto išsaugojimą Vienos kepėjams buvo suteikta didelė garbė, o norėdami pažymėti savo pergalę, jie pagamino pusmėnulio formos kepinius.

Tapo tradiciniu

Nuo to laiko kruasanai tapo tradiciniu pusryčių patiekalu. Beje, į kruasanų istoriją įsipainiojusi ir Austrijos princesė Marija Antuanetė. Ištekėjusi už Prancūzijos karaliaus Liudviko XVI, ji taip ilgėjosi tėvynėje pamėgtų sviestinių ragelių, kad patarė pavaldiniams sukurti prancūziškąją versiją.

Kruasanais prekiauti Prancūzijoje pradėta tik 1839 metais, kai atidaryta pirmoji kruasanus parduodanti kepyklėlė. Prancūzai itin pamėgo šiuos ragelius, todėl jie išpopuliarėjo ne tik sostinėje, bet ir visoje šalyje, o bėgant laikui vietiniai kepėjai dar labiau ištobulino kruasano receptą.

Vienas pagrindinių ingredientų – sviestas

Vienas pagrindinių kruasanui iškepti būtinų ingredientų – sviestas. O 2017 m. šiam tradiciniam kepiniui iškilo nemenka grėsmė, nes Prancūziją ištiko didžiulė sviesto krizė, kuri šalyje sukėlė didelį chaosą. Šalies kepėjai ėmė nerimauti, kad dėl sumažėjusios sviesto gamybos ir pakilusių kainų bus sudėtingiau kepti tradicinius kruasanus, tad krizė dažnai būdo vadinama ir „kruasanų krize“.

Dar visai neseniai raguoliai tapo tokie populiarūs, kad su jais tepami ir sumuštiniai: juos patariama valgyti ir su kumpiu, ir su lašiša, mocarela, ir dar daugeliu kitų įdarų.

Kruasanus, pasak konditerių, įmanoma išsikepti ir namuose, tačiau tai padaryti nėra lengva – tobulo skonio kruasanui paruošti reikia daug praktikos ir techninių žinių.

O vis dėlto!… Pateikiame kelis patarimus, kaip kepti kruasanus.

Ingredientai

 (8 žmonėms)

 300 g  miltų

  • 80 ml šalto vandens
  • 80 ml šalto riebaus pieno
  • 45 g cukraus
  • 30 g sviesto
  • 6 g druskos
  • 9 g šviežių mielių
  • 1/2 šaukštelio medaus
  • Laminavimui 170g 83% rieb. sviesto

 Gaminimas

 Tešlos gaminimas. Sumaišome miltus, cukrų, druską, mieles, medų su šaltu vandeniu ir pienu. Išminkome tešlą, sudedame kambario temperatūros sviestą ir minkome dar 3-4 min.

  1. Iš tešlos suformuoti diską, įvynioti į plėvelę ARBA sudėti į 18x20cm šaldymo maišelį ir tolygiai iškočioti. Padėti į šaldymo kamerą 1 valandai. Po tlaikyti šaldytuve bent 12 val.
  2. Iš kepimo popieriaus suformuoti 20×20 cm vokelį, jame išdėlioti šaltą sviestą ir tolygiai iškočioti, kad gautųsi kvadratas. Padėti į šaldytuvą.
  3. Kitą dieną palaikome tešlą kokias 20 min. kambario temperatūroje, sviestą apie 10 min. Sviestas turi būti tvirtas, bet šiek tiek lankstus, kad nelūžtų.
  4. Ant lengvai miltuoto paviršiaus iš tešlos iškočioti 20x60cm stačiakampį. Per vidurį uždėti lengvai pamiltuotą sviesto kvadratą. Jį užkloti tešla, šiek tiek spustelti.
  5. Pirmiausia reikia tešlą pasukti 90 laipsnių kampu ir kočioti tik į ilgį iki 60 cm, plotį išlaikant 20 cm. Nuolatos tikrinti, kad tešla neliptų prie stalviršio ir jį lengvai miltuoti.
  6. Nupjauti nelygius tešlos kraštus. Tada paimti už apatinės dalies ir lenkti iki 3/4 viso ilgio. Likusia dalimi užkloti iš viršaus (gausis knygutė). Lengvai įspausti kočėlu, suvynioti į plėvelę, dėti į kamerą 20 min. ir 40 min. šaldytuvan.
  7. Reikėtų dar kartą kartoti kočiojimą ir lankstymą bei apipjovimus dar kartą (tešlą pasidedant ant stalviršio kaip knygą ir kočiojant tik į ilgį). Tada šaldymo kamera 20 min. ir šaldytuvas 40 min.
  8. Reikia dar kartoti tą patį procesą, tik dėti į kamerą 20 min + 1,5 val. į šaldytuvą.
  9. Tešlą kočiojame į ilgį apie 40 cm ir į ploti apie 20–25 cm.
  10. Liniuote atsimatuojame krosanų tešlos trikampius. Apačia – 10 cm, viršus – 5 cm. Supjaustome trikampius. Apatinėje dalyje padarome po nedidelę įpjovą, tešlą ištempiame, viršutinį galą priklijuojame prie stalviršio ir pradedant nuo apatinės dalies susukame krosaną, išdėliojame ant keimo popieriumi išklotos skardos.
  11. Į išjungtą orkaitę dedame skardą su krosanais, o ant prkaitėa dugno – indą. Jį pripilame verdančio vandens. Jei turite termometrą – ideali orkaitės temperatūra tarp 26–28 laipsnių. Jei nukrenta žemiau 26 – į indą įpilkite stiklinę karšto vandens, jei pakyla virš 28 – trumpam praverkite orkaitės duris. Fermentuojame 3 valandas. Jei nesinori taip žaisti – fermentuojame tiesiog uždarytoje orkaitėje be vandens, tik krosanai nesigaus tokie geri.
  12. Kuomet iškyla bent dvigubai, patepame kiaušinio plakiniu ir kepame 190 laipsnių prkaitėje 17–20 min.

Kruasanas su kumpiu ir kiaušiniais

Jums reikės:

Šviežių kruasanų

Kelių kiaušinių

Gabalėlio sviesto

Mėgstamo sūrio

Šlakelio pieno

Česnakų laiškų

Mėgstamo kumpio

Žiupsnelio druskos ir pipirų

Gaminimas:

Pirmiausiai dubenyje išplakite kiaušinius, sudėkite mėgstamą tarkuotą sūrį, pieną ir šiek tiek druskos bei pipirų. Tuomet keptuvėje ištirpinkite nedidelį gabalėlį sviesto ir ant nedidelės ugnies kelias minutes lėtai maišydami pakepkite kiaušinių, pieno ir sūrio mišinį. Iškeptus kiaušinius paskaninkite smulkiai supjaustytais svogūnų laiškais. Galiausiai šviežius kruasanus įpjaukite per vidurį ir į juos sudėkite keptus kiaušinius ir gabaliuką mėgstamo kumpio. Jeigu mėgstate į kruasanų vidų dar galite įdėti šviežių špinatų ar gražgarsčių bei riekelėms supjaustytų pomidorų.

Skanaus!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *